İzmir’den Karadeniz – Batum Turu

PAYLAŞ
Hareket Noktaları
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
Bilgi Alınız. (kişi başı)
Tur Kategorisi
Erken Rezervasyon Fırsatıyla Karadeniz-Batum Turu
7 gün 5 gece
999.00

1 . GÜN

İzmir Kalkış Günü

Pazar

 

21.00 Üçkuyular otobüs durakları, 21.30 Alsancak  22.00 Karşıyaka Bostanlı vapur iskelesi önünden hareket ve gece yolculuğu lüks Rover Turizm otobüsümüzde.

Ankara,Sungurlu üzerinden yolculuğumuzu gerçekleştirirken araç içi yemek paketi ve sıcak soğuk içecek ikramlarımız ile yaklaşık olarak 10 saat sürmektedir.

2 . GÜN

Amasya-Mumyalar müzesi-Samsun-Amissos Hazineleri-İlk Adım Anıtı Kurtuluş Parkı-Bandırma Vapuru

Pazartesi

Araç içi yemek paketi,sıcak soğuk içecek ikramlarımız ile sabah saatlerinde Amasya’ya ulaşıyor ve Şehzadeler kenti Amasya’yı tanımaya başlıyoruz. Gezimize,1865 yılında yaptırılan klasik bir Osmanlı konağı olan Hazeranlar Konağı ile programımıza başlıyoruz. Sonrasında Yeşilırmak kenarına yapılan nehrin üzerine doğru duran Yalı Boyu Evlerininiz cumbalarını izliyoruz. Ardından sultan II. Bayezid adına 1485 yılında yapılan içinde camii, medrese, imaret, türbe, şadırvan ve çeşme bulunan Sultan II.Bayezid Külliyesini geziyoruz. Buradan Burma Minareli Camii ve şehzadeler parkı geziyoruz. İçinde ilhanlılar döneminde kalma 6 adet mumyanın bulunduğu Amasya Müzesini ziyaret ediyoruz. Müze gezimiz sonrasında Helenistik dönme ait olduğuna inanılan ve mitoloji ’ye göre Ferhat’ın, Şirin’e kavuşmak adına dağları kazarak oluşturduğu ve bu adı taşıyan Ferhat ile Şirin Su Kanallarını ziyaret ediyoruz.Ardından Havza üzerinden milli mücadelenin bir kıvılcım olarak başladığı daha sonra tüm yurdu sardığı Samsun’a ulaşıyoruz.İlk olarak Bandırma vapurunun birebir ölçülerdeki maketinin bulunduğu Kurtuluş parkına gidiyoruz. Balmumu heykelleri ve dönem yansımaları eşliğinde gezilerimizi tamamladıktan sonra Atatürk’ün 18 silah ve kader arkadaşı ile birlikte Samsun’a ilk adımı attığı yer olan tütün iskelesi ve ilk adım anıtlarını ziyaret ediyoruz.Bu alanlarda vereceğimiz serbest zamanlar sonrası Samsun arkeoloji ve etnografya müzesine ulaşıyoruz.Buradaki gezimiz esnasında Amisos hazineleri ve taban mozaikleri dikkat çeken arkeolojik eserler arasında.Ardından Samsun’da bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Konaklama: North Point Otel vb. / Samsun

Günün Restoranı ve lezzeti: Amesia Mutfagı, Güveçte Kurusu,Baklalı yaprak sarması,Amasya bamyası,mantı (ekstra)

3 . GÜN

Ordu-Boztepe-Giresun-Trabzon-Sümela manastırı-Zigana

Salı

 

Sabahotelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Yeşilırmak,Çarşamba,Ünye ve Fatsa üzerinden Ordu’ya varıyoruz. Şehirmerkezini görerek deniz seviyesinden 475 metre yükseklikte bulunan Boztepe yeulaştığımız zaman göreceğimiz manzara sizlere uçakla yolculuk yapıyormuşsunuzhissini verecek. Harika görüntüler eşliğinde vereceğimiz çay kahve molasısonrasında Giresun’da Fındık alışverişimizi yaparak Görele, Beşikdüzü ilçeleri üzerinden Trabzon’a ulaşıyoruz.Atatürk köşkügezisi ve Ayasofya gezileri ardından Akçaabat ilçesinde meşhur köfte menülüöğle yemeğimizi aldıktan sonra Altındere vadisine ilerliyoruz. MilliPark sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 1500 yıl önce iki keşişin kurduğudüşünülen Sümela Manastırına ulaşıyoruz. Altındere vadisine hâkim Karadağ’ıneteklerinde sarp kayalık üzerine kurulmuş olan manastırda ana kaya kilisesi, şapel,mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ve kutsal ayazma bölümlerinigezerek (Manastır da restorasyon çalışmaları devam etmesi durumundamanastır anlatımları giriş kapısında yapılır) meşhur Hamsiköy sütlacının tadına bakıp Zigana dağını gördükten sonra Sürmene’de bulunan otelimize ulaşıyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

 

Konaklama: Zarha Resort Otel / Sürmene

 

Günün Restoranı ve lezzeti:Akçaabat Nihat Usta,Akçaabat köftesi,piyaz,laz böreği(Ekstra)

 

Alışveriş Noktaları:Saray Gümüş Kazaziye ve Telkari    

4 . GÜN

Çay Fabrikası-Haldizen Vadisi-Uzungöl-Karaster ve Lustra Yaylaları-Ayder

Çarşamba

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası Sürmene ilçesinin keskinliği ile ünlü bıçak alışverişi ardından Karadeniz’in başlıca geçim kaynağı olan çay bahçeleri arasında yer alan çay fabrikasını geziyoruz. Bölgenin kalite belgeli ve kooperatif işletmesinde bulunan fabrikamızda yeşil yaprak çayın soframıza gelene kadar nasıl siyah ve kuru halini aldığını mühendislerden öğreneceğiz. Kalitesine göre farklı sınıflandırılan çaylardan alma imkânı da bulacağımız fabrika gezimiz ardından Of,Çaykara üzerinden 1090 metre Solaklı deresi üzerinden Uzungöl’e ulaşıyoruz. Uzungöl’ün dinlendirici doğası eşliğinde vereceğimiz serbest zamanın ardından minibüslerimize binerek Lustra ve Karaster yaylasına ulaşıyoruz. 2000 metrede aynı zamanda Uzungöl yamaç paraşüt sporunun yapıldığı bu noktada Karadeniz yayla hayatı hakkında bilgilerimizi alıp inceleme ve doğa yürüyüşlerimiz esnasında yöresel yayla evlerini görüyor acentemizin ikramı sıcak sütlerimizi içiyoruz. Daha sonra minibüslerimiz ile tekrar Uzungöl’e ulaşıyoruz. Burada aracımıza binerek bölgenin önemli el sanatlarından olan Rize bezleri alışverişlerimiz sonrasında Çamlıhemşin ilçesini görerek 1350 metrede bulunan ladin ve kayın ağaçları ile kaplanmış Ayder’e ulaşıyoruz. Gelintülü şelalesi ve kalegon gezileri sonrası küçük hediyelik dükkanlarında alışveriş ve doğa yürüyüşleri için vereceğimiz serbest zaman sonrasında Fırtına deresi kenarında bulunan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği,konaklama ve yöresel Karadeniz gece eğlencesi otelimizde.

 

Konaklama: Naliya ya da Pınar Butik Otel / Fırtına Vadisi

Günün Restoranı ve lezzeti: İnan Kardeşler restorant, Alabalık saç kavurma, kuymak (Ekstra)

Alışveriş noktası: Zaimoğlu Rize Bezleri, Yöresel dokumalar, Sürmene çay fabrikası.

5 . GÜN

Fırtına vadisi-Zil kale-Hopa-Batum-Sanat Müzesi-Botanik Parkı-Katedral

Perşembe

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından ülkemizde yağmurlu gün sayısının en fazla olduğu, zengin flora ve faunaya sahip olan Fırtına Vadisi gezimize başlıyoruz.Arzu eden misafirlerimiz Fırtına deresinde Rafting yapabilir ( 80 TL), dileyen misafirlerimiz de bir kartal yuvası konumundaki ekstra Zil Kale gezisi ve Palovit şelalesi gezilerine katılabilirler (50 TL). Fırtına vadisi gezilerimizi tamamladıktan sonra Fırtına deresi kenarındaki Muhlama ve Laz böreği ile harmanlanmış yöresel yemeğimizi almamızın ardından Sarp sınır kapısına ulaşıyoruz. Sadece Nüfus cüzdanlarımız ile gümrük kapısından geçerek Karadeniz’in Gürcistan sınırlarındaki gezilerimize başlıyoruz. Ayvazowski, Garapetyan, Gabaşhvili gibi ünlü Pre-sovyet dönemi ve yaşayan ressamların eserlerinin sergilendiği Sanat Müzesi gezisi, Çarlık hâkimiyeti döneminden kalma tarihi Katedral ve Batum Şehir Parkı’nı geziyoruz. Ardından 1880’li yılların başında Rus Botanikçi Dr. Krasnow tarafından 6 bin dönümlük bir arazi üzerinde kurulan Batum Botanik Park’ında Kuzey Amerika, Avustralya, Kore ve Japonya bitki ve çiçeklerin yer aldığı bölümlerini geziyoruz. Şehir merkezinde vereceğimiz serbest zamanlarda yörenin meşhur Gürcü şaraplarından tatma ve alışveriş imkanı bulduktan sonra Sarp sınır kapısından giriş yaparak otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Konaklama: Paluri Otel vb./ Hopa

Günün Restoranı ve Menüsü: Fırtına Deresi Pınar Alabalık, Lahana çorbası, Alabalık tava veya Izgara, Muhlama (Ekstra)

 

NOT

Batum gezisine katılmak istemeyen ya da sınırdan geçiş yapamayan misafirlerimiz, rehberiniz tarafından organize edilecek ekstra Mencuna şelalesi gezisine katılabilirler.Mencuna şelalesi turu kişi başı 40 TL’dir.

 

Gürcistan geçişleri için önemli bilgiler;

Gürcistan’a geçişler, Türk vatandaşlarına uygulanan pasaport muafiyeti sayesinde sadece TC Kimlikleri ile yapılmaktadır. Ehliyet ve diğer kimlik kartları ile geçiş yapılamaz.Nüfus cüzdanları yıpranmamış olmalı ve soğuk damganın mutlaka görünür olması gerekmektedir. Gürcü gümrük görevlileri kimlik yıpranması konusunda son derece titiz davranmaktadır. Kimliğinizdeki fotoğrafınızın eski olması, pvc’sinin kalkmış olması, kenarlardaki/köşelerdeki yıpranmalar veya kenarlardan pvc’yi kesmiş olmanızdan dolayı geçiş yapamazsınız. 10 yıldan eski kimliklere de geçiş izni verilmemektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı bizim tavsiyemiz, tur tarihine kadar yeni çipli kimlik kartlarınızı almanız olacaktır. Ayrıca eğer varsa, geçerli pasaportunuzu da yedek bir önlem olarak yanınızda bulundurabilirsiniz.

 

Gürcistan geçişleri için 18 yaş altı misafirlerimizin Anne ve Babasının yanında olması gerekmektedir. Anne ve Baba ile birlikte seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin Gürcistan’a geçişleri için Noter den onaylı Muvafakatname almaları gerekmektedir.Bebek ve çocuk misafirlerimizin kimliklerinde fotoğraf olması, Gürcistan hükümeti tarafından zorunlu kılınmıştır. Gürcistan gümrüğünden ülkeye her türlü ilaç sokulması yasaklanmıştır.

 

6 . GÜN

Borçka-Karagöl-Rize Kalesi-Botanik Parkı

Cuma

 

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında %95‘i ormanlarla kaplı olan, ağaç türleri açısından Türkiye’nin en zengin arazisine sahip Artvin çevresi gezimize başlıyoruz. Çoruh ırmağı kenarından yolculuğumuzu gerçekleştirirken vereceğimiz fotoğraf molaları ile birlikte Artvin’in Borçka ilçesine ulaşıyoruz. Burada dileyen misafirlerimiz ile minibüslerimize binerek Karçal dağlarının eşsiz manzaraları eşliğinde deniz seviyesinden 1430 metre yükseklikte bulunan, çevresi yağmur ormanlarına benzeyen bir eko sisteme sahip olan Karagöl’e ulaşıyoruz ( ekstra 40 TL ). Orman denizi olarak adlandırılan Karagöl’ün etrafında yapacağımız yürüyüş esnasında isteyen misafirlerimiz sandal ile göl üzerinde keyifli bir gezi yapabilir. Karagöl gezisi ardından minibüslerimize binerek Borçka’ya geri dönüyoruz. Aracımıza binerek Rize şehir merkezine ulaşıyoruz. Botanik parkı ve Rize kalesi gezileri sonrası Giresun’da bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Konaklama: Amazon Aretias Otel vb./ Giresun

 

Günün Restoranı ve Menüsü: Gürcü Peyniri(sulguni), cevizli patlıcan,gürcü mantısı(hinkali), peynirli pide(hacapuri), patetesli et, gürcü mantarı ve gürcü şarabı (Ekstra)

 

7 . GÜN

Sinop-Kastamonu-İzmir’e dönüş günü

Cumartesi

 

Sabah otelimizde alacagımız açık büfe kahvaltı sonrasında Bafra,Kızılırmak üzerinden Türkiye’nin kuzey ucu Sinop’a ulaşıyoruz.üçük ve şirin bir şehrimiz olan Sinop’ta ülkemizin tek fiyordu olan Hamsilos Fiyordu, Akliman, Maket gemi yapım atölyeleri, Liman, Sinop Kalesi, romanlara ve türkülere konu olmuş Tarihi Cezaevini gezerek Küre dağları üzerinden Kastamonu’ya varıyoruz.23 Ağustos 1925 yılında şapka ve kıyafet inkılabının yapıldığı binayı görerek Nasrullah camii, Kastamonu el sanatları olarak hizmet veren Münireemek medresesi, mahalli bir lezzet olan çek çek helva imalatı, Saat kulesi gezilerinin ardından akşam saatlerinde İzmir’e ulaşıyoruz.Bir başka turumuzda buluşmak üzere sizlere veda ediyoruz.

 Kemal Paşa Cad. No:74/Z-1 Karşıyaka/İZMİR

 (0232) 332 19 12

 info@roverturizm.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Yeni Turlardan İlk Sizin Haberiniz Olsun!

 (0232) 323 73 73

 info@roverturizm.com.tr

© 2021 Rover Turizm. Tüm hakları saklıdır